11.11.2007

13 - Tzameti


*****


Umutsuzluğun dibine vurmuş genç bir insan evladının, nerede, nasıl sonuçlanacağını bilemeden, "bilinmeyen" bir yolculuğa çıkması, ilerlemesi, hayali bile güç, tüyler ürpertici bir yere düşmesi, tökezlemesi, süründürülmesi ve son bir umutla "eve dönüş" çabası...

Gürcü yönetmen Géla Babluani'nin yazıp yönettiği, düşünen -hassas- beyinlere darbe etkili, kara, kapkara bir film bu. Senarist-yönetmenimiz belki de bir metafordan ibaret bu çalışmasında; bolluktan sıkılmış ve iyice semirmiş "düvel-i muazzama" temsilcilerinin, -biraz da can sıkıntısı kaynaklı- tertip eyledikleri "oyun"larla, "düvel-i küçümen"leri ya da onların zavallı, fukara halklarını birbirlerine düşürüp, sonra da karşılarına geçip, psikopatça bir keyif içinde onları izlemelerini, bu şekilde bizlere anlatmaya çalışmakta... Kim bilir?..

Venedik'te En İyi İlk Film, Sundance'in Uluslararası Yarışma bölümünde ise En İyi Film seçilmiş bu başarılı yapıtın sahip olduğu "film ruhu" tam anlamıyla öyle kasvetli ki, siyah-beyaz görüntüler adeta bu ruhu zombileştiren bir etki patlaması yaratıyor.

Hiç yorum yok: