30.12.2007

Diane Arbus


Diane Arbus, 1923-1971 yılları arasında yaşamış, "orta format" makinesiyle çektiği siyah-beyaz ve kare ebatta baskıları ile bilinen amerikalı kadın fotoğraf sanatçısıdır.. Ki bence, yirminci yüzyılın en büyük fotografçılarından biridir.
"http://fotonovosti.ru/attach/1/712/DA_twins.jpg" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.

Mesleğe moda fotografçısı olarak başlayan, daha sonra kafasına göre takılıp, genelde sıradışı ya da acayip denebilecek insanları konu alan portreler çalışan sanatçımız, ilk bakışta sıradan gibi görünen ancak olağanüstü etkileyici kareler ortaya çıkarmıştır.
"http://www.photoman.co.kr/photo/photographer/arbus-ToyGrenade.jpg" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.Fotografladığı bu normal dışı "grotesk dünya" zamanla kendisini içine çekmiş ve bu da hep beklendiği gibi ne yazık ki intiharla sonuçlanmıştır.

Diane Arbus' un yaşam hikayesi, "Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus" adıyla geçen yıl yönetmen Steven Shainberg (Pek beğendiğim "Sekreter" filminin senarist-yönetmeni) tarafından filme alınmış idi.. Diana' yı Nicole Kidman' ın canlandırdığı film -pek umudum yok ama- buralara gelirse, izlemek boynumun borcudur..Hiç yorum yok: