2.01.2008

Ağlayan Devenin Öyküsü (Die Geschichte vom Weinenden Kamel)


*****

Geçenlerde Tuya' nın Evliliği filmini izlerken yeniden aklıma düşen, 2003 yılı Alman-Moğol yapımı -yarı belgesel- bir film idi Ağlayan Devenin Öyküsü..

Bu film, benzer doğayla, benzer hayvanlarla, benzer insanlarla -sinema aracılığıyla- ilk buluşmam idi ve bu konuksever insanların yaşadıkları evlerine de ilk misafirliğim..

Die Geschichte vom weinenden Kamel

Moğolistan'ın Gobi Çölü'nün zor doğa şartlarında çekilen film, çadırlarda yaşayan ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan insanların yaşantılarını 'belgesel' soğukluğundan uzak sıcacık bir dille anlatır..

Yeni doğurduğu yavrusunu -doğururken verdiği acı nedeniyle- reddeden anne devenin kırılmayan inadı, bir öbek göçebe Moğol'un küçük dünyalarının, en mühim sorunlarından biri haline gelir..
Onların bu sorunu halletme yolundaki -estetik ama olağan- uğraşlarının bize yansıyan masalsı anlatımı -doğrusu- şahanedir..

Die Geschichte vom weinenden Kamel

Finaldeki, 'şirinler şirini' yavrusuna sahip çıkması için devemize çalıp söylenen, hislendirici güzel türkü, hem kendisini hem de bizi ağlatmış idi.. Ki o gün, ben dahi yanımda sarılacak bir yavru aramıştım da bulamamıştım.. maalesef..

Hiç yorum yok: