13.01.2008

Bulutları BeklerkenŞu sıralar yeni bir film izlemediğimden eski filmlere devam edeyim diyorum.

Bulutları Beklerken, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun 2005 yılında gösterime giren filmidir.

1.Dünya Savaşı sonrası Osmanlı hükümeti, Karadeniz’deki Rumları -iki bin yıllık yurtlarından- 'mübadele' amacıyla güneye doğru göçe zorlar.
İşte o tarihlerde, ailesiyle bu zorunlu yolculuğa çıkan ve Mersin'de bir Türk ailesine evlatlık verilmesi sonucu adıyla birlikte kaderi de tamamen değişen Eleni (Ayşe)'nin, uzun yıllar sonra, -unutmaya terk ettiği- geçmişi ile yüzleşmeye başlaması, filmin ana eksenini oluşturuyor.


Ayşe, o acı olayların akabinde, -bir şekilde- yeniden döndüğü Karadeniz'de artık yaşlanmış ve -komşuları dışında- kimsesi kalmamış bir kadındır.
Yalnızlığın bunaltıcı etkisiyle de tetiklenen 'kadim' pişmanlıklar, onu kendisiyle bir hesaplaşmaya zorlar.Bulutları Beklerken, yoğun bir şekilde yararlanılan yerel oyuncuların -biraz fazla göze batan- "amatörlük"lerine rağmen, şimdiye kadar bizlere pek bahsedilmeyen o tarihi olayları içeren konusuyla, yönetimi ve görüntü mükemmelliğiyle başarılı bir film idi.

'Karadeniz Rumları' gibi, bize hiç uzak olmayan ama gizlenen bir tarih kesitini konu alan Yeşim Ustaoğlu, Güneşe Yolculuk'tan sonra 'tabu yıkıcı' özelliğini bu filmiyle de devam ettiriyor..

4 / 5


Hiç yorum yok: