26.02.2012

Oscar'lar Sahiplerini Bulurken :: Bize de N'oluyorsa!Şimdi bizim, elin adamının zevkine göre yaptığı isim listelerini önümüze koyup da bir takım Oscar ödülleri tahmini yapmamızın -teori ve pratikte- ne anlamı var ki!

Ya da şöyle söyleyeyim- bu durumun, bizim parti başkanlarının, tanımadığımız ya da tanıyıp da hiç hoşlanmadığımız bâzı adamları önümüzde sıralayarak, ancak ve ancak onlar arasında seçim yapabileceğimizi buyurduğu, şu 'allahlık' parlamenter seçim sistemimizden farkı ne allahaşkına!

Dostlar demokraside ya da sinemada görsün hesâbı!

Öte yandan ve son tahlilde, bir zamanların Se7en ve Fight Club gibi nice sinema şaheserlerini dahi görmezden gelebilmiş, 'yavşak' bir 'sinema akademisi'nden bahsediyoruz..

Üstelik de misal, şu adı geçen filmlerdeki Brad Pitt'e kör gibi bakan bu güruhun, aynı oyuncunun Moneyball'daki 'sıradan' rol kesmesine ödül biçmeleri bile ayrı bir skandal..

Ey arkadaşım, sen o Akademi denen örgüte girebiliyor, Oscar adaylarını belirleyebiliyor ve bu akşam da kırmızı halıda yürüyüp, Kodak Tiyatrosu'nda yerini alıyorsan ne âlâ..
O zaman, sevmesem bile sayarım belki seni..

Peki şimdi benim burada bir örneğini sunduğum, ortak vaziyetimize ne demeli?
'İmama uymak' ya da 'cemaatle birlikte sıçmak' mı demeli?

Siz ne derseniz diyin, valla beni hiç mi hiç ilgilendirmez..
Yaparım kendi minik listemi, beklerim umarsızca!

Yalnız bi farkla yaparım bunu; 'akademik' tahminlerimle -tabii ki önüme sürülen isimlerden- paşa gönlümün seçtiklerini ayırarak ve sadece dört kategoride sıralayarak..Akademi, gönlümün seçtiklerini seçerse eğer, hakkındaki düşüncelerim değişim mi geçirecek ya da ben çok mu yanılmış hissedeceğim kendimi bu hususta?
Yok canıım, sadece biraz şaşırtacak belki, işte hepsi bu!


En İyi Film Oscar'ı Tahminim: Artist

Gönlümün En İyi Film Oscar'ı: Hugo


En İyi Yönetmen Oscar'ı Tahminim: Michel Hazanavicius

Gönlümün En İyi Yönetmen Oscar'ı: Martin Scorsese


En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı Tahminim: George Clooney

Gönlümün En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı: Jean Dujardin


En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı Tahminim: Meryl Streep

Gönlümün En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı: Michelle Williams
Hiç yorum yok: