2.05.2012

Battleship :: Bahriyeli RihannaHer zamanki gibi, dünyamızı istila etmek üzre gelen 'pis' uzaylılarla Amiral Battı oynamaya ne dersiniz?

Türün tüm klişelerinin özenle yerlerini aldığı; ABD donanmasının en büyük savaş gemisi olan 'emektar' Missouri Zırhlısı'nın bile uzaylı avladığı bu aksiyonu bol bilimkurgusal filmde, yok yok!

Gemileri ve kendileri bir nevi Transformers özelliği taşıyan uzaylılar; Missouri ve onda görev yapmış emekli denizciler; Ortadoğu'ya 'demokrasi' getirmek için savaşırken uzuvlarını kaybetmiş gaziler, dost ve müttefik Japon denizciler ve keskin nişancı performansıyla, uzaylıları mermi manyağı yapan Rihanna kızımız, işte bunlardan bazıları..
Uzaylı istilasına karşı aralıksız savaştığına bizzat tanık olduğumuz Hollywood'un, aynı konuya, 'denizci' takviyesi getiren bu son filmi, 'şovenist ABD' rüzgârını efil efil estiren 'militarist' bir destan kıvamında..

Ülkesiyle övünmek için bahane arayan Amerikalılara, eğlencenin yanında ayrıca bir övünç vesilesi özelliği taşıyan film, içeriğindeki geniş fosluğa karşın, 'asıl görevi' olan görsellikte ve diğer teknik detaylarda iyiyi yakalamış görünüyor..
Hoş artık, son derece gelişen bilgisayar teknolojisiyle, bu hususta iyiyi yakalayamayanı bi güzel dövmeli ya, o da ayrı..
Altta yatan emperyalist nüveye kafayı takmayacaklar için iyi bir hafta sonu eğlencesi olabilir..Yönetmen: Peter Berg
Senaryo: Erich Hoeber, Jon Hoeber
Tür: Aksiyon, bilim kurgu, gerilim
Oyuncular: Alexander Skarsgard, Brooklyn Decker, Liam Neeson
Yapım: ABD, 2012

/ 5Hiç yorum yok: