30.08.2012

Secret Of The Wings :: Aynı Gülücükten DoğanlarAdı üstünde, Peri Adası'nda yaşayan bilumum periler, kabaca ikiye ayrılmaktadır; yaz ve kış perileri..

Eski dostumuz Tinker Bell ve diğer peri arkadaşları, adanın yaz ve de bahar mevsimlerinin hüküm sürdüğü kısımlarında özgürce yaşarken; Kış Ormanı denilen karlı-buzlu bölgede sadece kış perileri yaşayabilmektedir..

Hadi gel de, adeta meraktan mamul Tinker Bell'e bunu anlat bakalım..

Küçük bir denemeyle, kendisine yasaklanmış o bölgeye adım attığında, narin kanatlarının şahane bir parlaklığa kavuştuğunu gören Tinker'i durdurabilmek artık mümkün değildir..Öte yandan Kış Ormanı, sevgili perimizin hayatının önemli bir sırrını da saklamaktadır..

Bana ait olan, 'Bir perinin başına ne gelirse meraktan gelir.' vecizemi doğrulayan film, yeterince düşünülmeden geliştirilen teknolojiyle doğaya dışardan müdahale etmenin de zararlarını anlatmaya çalışıyor..

Ayrıca, bir dava için birlik olarak yeterince çalışıldığında, mutlaka istenilen sonuca ulaşılabileceğini şarkılarla, danslarla hatırlatan yapım, izlemesi zevkli bir animasyon..

Saçlarını 'gelin başı' yaptırmış, sünnet düğününe giden nisa taifesi gibi tuvaletler giyinmiş, ağır makyajlı ve ‘seksi manken’ tavırlı perilerin hallerine alışmak biraz zor olsa da, çizimlerdeki teknik ustalık ve de -her şeye rağmen- sempatik karakterlerin varlığıyla bu pek de bi problem yaratmıyor..
Çocukluğumun görmeyi deli gibi arzuladığım 'olası' bir doğa olayıyla karşılaşmak pek hoştu..
Kar veya yağmur yağan bir bölgenin tam da sınırında bulunmaktan söz ediyorum..
Bir tarafta kar yağarken, bir-iki adım attığında hemen karsız bir bölgeye geçivermenin masalsılığı ne de güzel!.

Çocuklarınız açısından düşünmenize bile gerek yok..

Öte yandan -benim gibi- koca adam ya da kadın olduğu halde içinde küçük bir kız çocuğu yaşatanlar için de gayet uygun..

Valla yaşatıyorum ya!.
İyi tamam, siz bana inanmayın!.


Secret Of The Wings / Tinker Bell: Gizemli Kanatlar

Yönetmen: Peggy Holmes
Tür: Animasyon, komedi, macera
Yapım: ABD, 2012  

  3 / 51 yorum:

Özgür Ceren Can dedi ki...

kız filmi bu tam bana göre ;)