1.12.2012

Attila Durak : Echoes of the Street

2006 yılında gerçekleştirdiği “Ebru; Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar” sergi ve kitap projesiyle adını sıkça duyduğumuz fotoğraf sanatçısı Attila Durak; New York’un sokak sanatçılarından oluşan ve şu anda üretimi olmayan sx-70 filmle çektiği “Echoes of the Street” adlı fotoğraf sergisini 5 Aralık 2012, Çarşamba günü açıyor. Eserleri, 5 Ocak 2012 tarihine kadar GALERİARTİST’te yer alacak olan sanatçı; New Yorkluların bir parçası sokak sanatçılarını, canlı ve elle oynanarak yaratılmış Polaroit karelerde bir araya getiriyor, aynı zamanda kütüphanelerde saklanacak bir kitap halinde sunuyor.

Fotoğrafçı Attila Durak; renk ve değişik baskı teknikleri kullanarak yapılan deneysel çalışmalara ilgi duyduğunu ve New York’un sokak sanatçılarını konu alan “Echoes of the Street”i bu nedenle fotoğrafladığını belirtiyor. “Büyük kentlerin enerjisini, insan profilleri, yaşam biçimleri ve çeşitlilik tanımlarken; New York’un sokak sanatçıları da kentin canlılığını, özgünlüğünü ve değişken karakterini biçimlendirir” diyen Durak; bu yüzden kentin en beklenmedik bir köşesinde dahi karşımıza çıkabilecek, “gönüllü işçiler” de diyebileceğimiz sokak sanatçılarını objektifine almış.
Daha önce New York, Paris, İstanbul ve birçok yerde sergilenen ancak, 5 Aralık – 5 Ocak 2012 tarihlerinde GALERİARTİST’te şimdiye kadar gösterilmemiş yeni bir seriyle sanatseverlerin karşısına çıkacak “Echoes of the Street”in, diğer bir farkı ise aynı zamanda bir kitaba da dönüşecek olması.

Portre, manzara, belgesel ya da natürmort, üzerinde çalışan, konu ne olursa olsun, yaşamın zenginliğini ortaya çıkaran ve o anı kutladığı zaman işinin başarıya ulaştığını hisseden Durak; “Fotoğrafım, bir anlamda kendimi yeniden keşfettiğim ve aynı zamanda ifade ettiğim bir yolculuk benim için. İçinde yaşadığım dünyayı, çevremi saran insanları ve imgeleri araştırdığım, araştırırken deşifre ettiğim bir süreç” diyor ve şöyle devam ediyor; “Bu açıdan fotoğraf benim için evrensel bir insanlık durumuna ışık tutan benzersiz anları yakalayabilmenin bir yolu.
Yarattığım imajlar, gündelik yaşamın içerisinde gördüğüm imgelerin hamurdan yapılmış duygusal birer yansımaları.
Hayal gücümün hamuruna yepyeni bir sevinç, güç, özgürlük, öfke, güzellik, sürpriz, mutluluk katıyor ve katılaştırıyorum ki yeniden tadını çıkarabileyim.”
Attila Durak; daha önce hiç sergilenmemiş “Echoes of the Street”e ait fotoğraf serisini ve kitabını Balmak’ın destekleriyle 5 Aralık 2012, Çarşamba günü GALERİARTİST’te açıyor ve 5 Ocak 2012 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Bilgi için: GALERİARTİST

Tel: (0212) 227 68 52
1 yorum:

Uzun Lafın Kısası dedi ki...

sayfamı takip eder misiniz ?

www.uydurukgunluk.blogspot.com